Székhely: 9436 Fertőszéplak, Kossuth u. 17.
Email: kotaimunkabiztonsag@gmail.com
Adószám: 11930138-2-08
Cégjegyzékszám: 08 09 008520
Munkavédelmi szabályzat készítése
Jogszabályi háttér: 1993. évi XCIII. törvény
A munkavédelem alapelve, hogy a munkáltató teljesíti a munkavédelmi követelményeket és a teljesítés módját ő maga határozza meg. Ennek megfelelően ezt rögzítheti a munkavégzést meghatározó utasításokban, vagy szabályzat formájában. Az általános gyakorlat az, hogy a munkáltatók ezt a kötelezettségüket legtöbb esetben „Munkavédelmi Szabályzat”-ban rögzítik, amely azokat a munkáltatói utasításokat is tartalmazza, amiket jogszabály ír elő (pl. orvosi alkalmassági vizsgálatok rendje).
Munkahelyi kockázatértékelés
Jogszabályi háttér: A Munkavédelmi törvény 1993. évi XCIII. Törvény IV. fejezet, 54. § (2) bekezdés.
A minőségi kockázatértékelés (kockázatbecslés) a munkáltató legáltalánosabb komplex feladata, amely további intézkedéseket alapoz meg. Célja a munkavállalók számára az optimális munkakörülmények megteremtse, egészségük megőrzése. A kockázatértékelés elkészítése szaktevékenységnek minősül.
Kémiai kockázatértékelés
Jogszabályi háttér: A kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény és a kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről szóló 5/2020. (II. 6.) ITM rendelet előírásai szerint a kémiai kockázatértékelés elkészítése és naprakészen tartása minden munkahelyen kötelező feladat.
Felhívjuk a munkáltatók figyelmét, hogy a biztonsági adatlapok megléte nem egyenlő a kémiai kockázatértékeléssel!
A kémiai kockázatelemzést minden vegyszert használó és fogalmazó munkahelyen el kell készíteni és felül kell vizsgálni rendszeresen szakemberrel. Vegyszer használatának minősül a takarítás során használt takarítószerek, de a cég tevékenységéhez szorosan kapcsolódó vegyi anyagok is (pl. vendéglátásban a mosogatáshoz használt mosogatószer, vagy autómosóban használt tisztító folyadék).
Munkavédelmi oktatás
Jogszabályi háttér: 1993. évi XCIII. törvény
A munkavédelmi oktatás célja, hogy a munkavállalók átfogó képet kapjanak az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeiről, arról, hogy milyen következménye lehet annak, ha nem tartják be az utasításokat, továbbá esetleges probléma, rendellenesség, baleset esetén kihez forduljanak. Az oktatás elméleti és gyakorlati részből áll, és azt munkaidőben kell megtartani munkába álláskor, munkahely vagy munkakör megváltozásakor, valamint más jogszabályban meghatározott esetekben.
Munkavédelmi szemle lebonyolítása
Jogszabályi háttér: Munkavédelmi szabályzatban kell meghatározni.
A munkavédelmi szemlét legalább évente egyszer kell lebonyolítani. Célja a munkavégzés szakszerűségének és veszélymentességének ellenőrzése. A szemle komoly megelőző eszköz a munkáltató kezében. A munkavédelmi szemle rendszeres megtartása a munkavégzés minden résztvevője számára a biztonság javulását eredményezi. A szemlékről jegyzőkönyv készül.
Munkabalesetek kivizsgálása, jegyzőkönyvezése ügyintézéssel
Jogszabályi háttér: 1993. évi XCIII. törvény
A munkavégzés közben, vagy azzal összefüggésben bekövetkező bármilyen munkaképtelenséggel járó baleset esetén a munkáltatónak már nem elég pusztán a nyilvántartási naplóban dokumentálni az esetet, hanem meghatározott formanyomtatványú munkabeleseti jegyzőkönyvet is kell készíteni, melyet továbbítani kell az illetékes hatósághoz is. A munkabaleset kivizsgálása szaktevékenységnek minősül.
A munkabalesetek esetén fontos, hogy a munkáltató milyen lépéseket tesz a munkavállaló érdekében, ennek további munkajogi vonatkozásai is lehetnek.
Emelőgép ügyintézés
Az emelőgép ügyintézés célja, hogy elősegítse a munkahelyi balesetek megelőzését, valamint csökkentse az emelőgépek váratlan meghibásodásából adódó munkabalesetek, vagy személyi sérüléssel nem, csak anyagi kárral járó kvázi balesetek és termeléskiesések költségnövelő hatását.
Emelőgép ügyintézés keretében cégünk az alábbi feladatokat látja el